אינדקס העסקים של הצפון     

 

סיפור חיים

 
חנה מאייר, חברת הקיבוץ, ילידת 1952 . עבדה כפקידה ב'פלסטרו', במחלקת משלוחים ואח"כ במחלקת היצוא.
עזבה בגלל נפילה שגרמה לשבר בעצם הירך. בשנת 1954 , כאשר הייתה בת שנתיים וחצי, נפגעה ממגיפת הפוליו )שיתוק ילדים( המחלה מתאפיינת בפגיעה בשרירים. הפגיעה אצל חנה היא בכל חלקי הגוף. כיום סובלת מפוסט פוליו, שהוא החמרה של המצב המתווסף
להתקדמות בגיל.
אחד מתחביביה של חנה הוא קיפולי נייר מרהיבים, אותם היא מבצעת בכישרון רב, ועל כך היא מספרת:
במה מדובר? הקיפולים האלה הם סוג של אוריגמי, אומנות יפנית וגם סינית. בטעות חושבים שזו אומנות פיליפינית מהסיבה הפשוטה, שבארץ אנשים נחשפו אליה בגלל שרוב העוסקות במלאכה הן המטפלות הפיליפניות. גם אני, כשהתחלתי לחפש חומר וספרים עם דוגמאות, התחלתי בחיפוש תחת השם "קיפול פיליפיני".
הניירות שמהם עשויים הקיפולים הם ניירות פירסום מדפי כרומו )פליירים של חברות שונות(. אני גם משתמשת בניירות ממו. איך הגעת לעסוק בזה ומי לימד אותך?
לעיסוק הזה הגעתי במקרה, כאשר איימי )המטפלת שלי( היתה בביקור מולדת. המחליפה שלה למדה באותו זמן את הנושא ובמקרה יום אחד צחי ראה על השולחן שלי קיפולים ושאל אותי מה זה, מרגע זה התחלתי בשיטה של סרגל ומספריים לחתוך ולקפל ולאט לאט למדתי לבנות דברים פשוטים. עם הזמן קניתי שלושה ספרים עם דוגמאות וגם התחלתי להמציא דברים כמו עציצים שאפשר לשים שם פרחים אמיתיים, פעמונים, כדורים, מובייל וחנוכייה, וגולת הכותרת - שתי מנורות. ידיד טוב שלי, שהתלהב מהעשייה שלי, דאג לי לגיליוטינה, כך שהיום אני לא זקוקה למספרים והחיתוכים יותר מדויקים.
אילו כישורים או מיומנויות דרושים לכך?
דבר ראשון - המון סבלנות. לא דרוש כל ידע בנושא. בהתחלה זה נראה מסובך אך עם הזמן כשלומדים את הרעיון של הקיפול ואת דרך ההרכבה זה נעשה פשוט מאד. כמה זמן לוקח להכין יצירה כזו בממוצע? ומה תהליך העבודה? קשה להגדיר בזמן, רוב הזמן זה לתכנן את היצירה. זה נעשה ע"י הרכבה של שתי השורות הראשונות (בהדבקה) לאחר מכן אני בונה (בלי הדבקה) ורק כאשר היצירה נראית לי אני בונה אותה - כוונתי מדביקה, קיפול לקיפול בדבק פלסטי.
כל יצירה מורכבת מהמון קיפולים וגם כשנדמה לך שיש לך מספיק, תוך כדי עבודה את מגלה שחסרים לך קיפולים מדוגמה מסוימת.
חברים קרובים שנחשפו לעבודתי והתלהבו, מכניסים לתא הדואר שלי ניירות שונים, שאני תמיד שמחה לקבל. העיסוק הזה ממלא את יומי מאז שהפסקתי לעבוד. עבדתי 34 שנה בפלסטרו, בעקבות הנפילה ששינתה את חיי, אני יושבת מול הטלוויזיה ואני מכינה קיפולים. ישנן תקופות שאני יותר עוסקת בחיתוך ובקיפול.
 
האם את גם מוכרת יצירות ומעבירה שיעורים בנושא?
אני מגדירה את זה כתחביב, אני לא מוכרת, קשה לי להיפרד מהיצירות אך לאלה שמאד אוהבים אני מאד שמחה לתת כמתנה. בגבת יש לי כמה "מוזיאונים" קטנים עם היצירות שלי שניתנו במתנה.
 
עד היום נתתי שיעור אחד שכמובן היה בתשלום, אני לא יודעת אם יש אנשים המעוניינים ללמוד את הנושא.
אם ברשותכם ניירות צבעוניים, שאינם בשימוש. חנה תשמח לקבלם לתא הדואר שלה (אם הכמות קטנה).
בכמויות גדולות ניתן ליצור איתה קשר במייל - hannam@gvat.org.il
 
 
©כל הזכויות שמורות לסולן פורמדיה בע"מ

נבנה ע"י היפטק בשיתוף עם סולן פור מדיה

עיצוב האתר – INBAL DESIGN STUDIO